Pomáháme candátům v reprodukci na našich chovných rybnících

23.03.2019

Jak mi jistě mnozí z vás dáte za pravdu, jednou z našich nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších dravých ryb je bezesporu candát obecný. A protože předchozí roky byly více či méně úspěšné v přirozené reprodukci ryb na našich chovných rybnících, rozhodli jsme se reprodukci podpořit a přispět tak k vícezarybnění našich krásných vod touto rybou.

Protože každé řemeslo má mnohá úskalí a ani rozmnožování ryb není výjimkou, obrátili jsme se přímo na nejpovolanější osobu, kterou u nás v republice bezesporu doc. Ing. Ph.D. Tomáš Policar je.

Po jeho ochotném přístupu odpovídat i na základní otázky, co se výtěru ryb týče, jsme zakoupili materiál a po večerech vyrobili 16ks umělých výtěrových hnízd. Tento substrát je dle dodaných informací nejúčinnější a jikry se na něm velmi dobře drží a mlíčňák je může velice kvalitně okysličovat, dokud se larva nevykulí.

Dnes 23.3. 2019 jsme usadili hnízda na ocelové kari sítě a rozvezli po našich chovných rybnících. 

Jelikož se candát vytírá ve vodě o teplotě mezi 8-12 stupni Celsia, což odpovídá přelomu dubna a května, hnízda zde budou umístěna cca do konce května a poté budou vyčištěna a uskladněna pro použití v další sezóně.

Nyní už nezbývá než čekat na podzimní výlovy, zda tato snaha přinese své plody v podobě několika tisíců ročků candáta. Držme si všichni palce. 

Fotodokumentace z výroby a usazování hnízd níže...


Petrův Zdar!

Výbor ČRS z.s., MO Nymburk