Proběhlo rybářské soustředění mládeže

17.07.2023

Pozdrav z rybářského soustředění mládeže 2023 v Nymburce…

Ve dnech 9.července -15.července 2023 se uskutečnilo letní soustředění rybářské mládeže. Celkem 12 dětí z nymburského okresu se těšilo na zážitky ze soustředění a nejvíce na sportovní rybolov. Na mladé rybáře dohlíželi vedoucí, kteří jsou zároveň vedoucími rybářských kroužků v Nymburce David Hrstka, František Rynekr a Jan Tykva. Kuchařem byl Josef Šimáně a Lubomír Řehák. Mladí rybáři byli ubytováni v ubytovacím zařízení rybářského spolku na Remanenci.

Sportovní revír LABE 21A - Remanence

Po ubytování a seznámení pravidel a chování na soustředění jsme s dětmi vyrazili poprvé k vodě. Kluci už se nemohli dočkat na první úlovky.

Účastnící soustředění

Velmi pěkné počasí i horko neovlivnilo aktivitu ryb první úlovky na sebe nenechaly dlouho čekat. Mezi ulovené ryby patřili především amuři, ale i kapři. Ulovené ryby byly vráceny zpět do revíru. Soustředění začalo v pozitivní náladě nejen účastníků, ale i nás vedoucích.

K zahájení každé naší akce s mládeží neodmyslitelně patří táborák a opékání buřtů. Bohužel letos byl vyhlášen zákaz rozdělávání ohňů a tak jsme měli buřty "jen v troubě". Ale i tak to mělo své kouzlo

"Ve zdravém těle zdravý duch" Velkou změnou oproti minulým letům bylo zavedení ranních rozcviček. Děti mají velmi málo pohybu a cvičení po ránu i naladí každého dobrou náladou a myšlením. Je třeba občas" Hejbnout kostrou"!

Následoval dopolední rybolov. Někdo na položenou, někdo hezky na splávek, na červi, na kukuřici. Odměnou byly krásné úlovky zdravých ryb různých druhů a velikostí. Odpolední koupání v nedaleké pískovně bylo vynikajícím zpříjemněním letního dne. Krásně čistá voda dodala energii a ochlazení každému. Úlovky podvečerního rybolovu potěšily každého rybáře...

Kapr obecný - 70cm

Další den byl další velmi horkým letním dnem! Ve stínu se to dalo vydržet 😊. Dopolední a odpolední rybolov nebyl tak bohatý na úlovky, ale to nám vůbec nevadilo.

Zpestřením a ochlazením bylo koupání před večeří. Kádi plné osvěžující vody by málo kdo odolal.

Po večeři proběhla ukázka výcviku psa na poslušnost, což se nejen klukům, ale i vedoucím moc líbil...

Kritická středa nás nemůže vykolejit. Byla naplánována návštěva POLICIE ČR Poříčního oddílu Nymburk. Rybářům byly poskytnuty cenné poznatky a rady, jak se chovat na řece, neporušovat zákony a vyhlášky.

Proběhla ukázka technického vybavení POLICIE ČR včetně praktické ukázky v podobě policejního člunu na řece Labi.

Po velmi zajímavé návštěvě poříčního oddílu, které potěšilo nejen kluky, ale i nás vedoucí, jsme se zastavili v místní "Zmrzlinárně" na výbornou zmrzlinu a vycházkou historickým centrem Nymburka jsme se vrátili zpět do našeho zázemí.

Po svátečním obědě a poledním klidu krásné úlovky podvečerního rybolovu, kdy byla ulovena největší ryba tábora Amur bílý 71cm, šťastným rybářem byl Míra Braňka.

Krásný úlovek a největší ulovená ryba soustředění- Amur bílý 71cm

Dopolední rybolov byl opět plný krásných úlovků. Odpoledním programem byla plavecká průprava v bazéně Sportovního centra v Nymburce. Každý rybář by měl umět výborně plavat, což bylo ověřeno.

Podvečerní rybolov plný krásných úlovků. U vody jsme zůstali až do tmy a tak krásný den pokračoval nočním rybolovem...

Blížíme se k cílové pásce... Rybičky malé i větší, krásné i záhadné. Po obědě proběhla střelecká příprava ze vzduchových pušek a vyhlášení výsledků letního soustředění a poté zase rybaření! Moc děkujeme společnosti NYMWAG CS za sponzorské dary. Velké finále byla ochutnávka kapřích hranolků. Trochu čísel z letního soustředění:

Celkový čas strávených na rybách: 48 hodin

Celkový počet ulovených ryb: 320ks

Ulovený kapr obecný do 50cm: 15ks

Ulovený kapr obecný nad 50cm: 25ks

Ulovený amur bílý do 50cm: 18ks

Ulovený amur bílý nad 50cm: 28ks

Ostatní ryby: 234ks

Zhodnocení letního soustředění

Nebyl zlatý, jako ten od Oty Pavla, ale udělal radost. Tajemný úhoř neodolal červům napíchnutým na háčku mladého rybáře. Vrácen byl zpět do svého království, slepého ramene plného úkrytů.

Pár rybiček na konec, oběd na rozloučenou a kluci za rok Vás rádi uvidíme na již 18-tém letním táboře! Již nyní se nám stýská, moc děkujeme, že nás dobíjíte. Máme Vás rádi.

Pořádání letních táborů a soustředění je pro mě ctí…

Zakončil jsem svůj sedmnáctý ročník rybářských táborů. Vždy mě každý obohatí, pokaždé jinak, ale práce s dětmi mě prostě naplňuje. Bylo spousty problémů a překážek, ale mě nikdo nezastaví! Nikdo a nic nás nezastaví! Kluci co to se mnou děláte moc děkuji, Franto, Honzo, Pepo, Petře. JEDEME DÁL!!!

Závěrem bych chtěl poděkovat ČRS MO v Nymburce za poskytnutí ubytování, vedoucím za trpělivost a obětavost věnovat se mládeži, kuchaři za vynikající stravování během celého tábora.

Soustředění končí - opona padá, to hlediště - ve svém si žádá...Tak zase někdy ahoj!

David Hrstka