Proběhlo soustředění rybářské mládeže

27.07.2020

Pozdrav z rybářského soustředění mládeže 2020 v Nymburce...

Ve dnech 23.července - 26.července 2020 se uskutečnilo soustředění rybářské mládeže za podpory města Nymburk a místní organizace ČRS z.s., MO Nymburk. Celkem 13 dětí z nymburského okresu se těšilo na zážitky ze soustředění a nejvíce na sportovní rybolov. Na mladé rybáře dohlíželi vedoucí, kteří jsou zároveň vedoucími rybářských kroužků v Nymburce František Rynekr, David Hrstka a Jan Tykva. Kuchařem byl Josef Šimáně. Mladí rybáři byli ubytováni v ubytovacím zařízení rybářského spolku na Remanenci.

Sportovní revír LABE 21A - Remanence


Po ubytování a seznámení s pravidly a chováním na soustředění jsme s dětmi vyrazili poprvé k vodě.

Společné foto


I přes velmi pěkné počasí byla aktivita ryb velká a první úlovky na sebe nenechaly dlouho čekat. Při rybolovu na plavanou, ale i položenou je důležitou součástí krmení. Vnadící směsi si děti většinou míchaly samy nebo s naší pomocí. Přikrmování během lovu se odvděčilo krásnými úlovky ryb. Mezi ulovené ryby patřili především amuři, ale i kapři. Ulovené ryby byly vráceny zpět do revíru. Na následujících fotografiích jsou úspěšní mladí rybáři se svými úlovky.

K zahájení každé naší akce s mládeží neodmyslitelně patří táborák a opékání buřtů. Ani letos tomu nebylo jinak. Některé děti žijící v paneláku nemají možnost opékat buřty či grilovat a je to pro ně vždy zážitek.

Další den soustředění byl opět ve znamení rybolovu a krásných úlovků.

Po večeři byl zahájen noční lov. Starší rybáři použili nástrahu kousek mrtvé rybičky s nadějí, že uloví nějakého dravce. Někteří se dočkali ještě před setměním "štěstí" v podobě krásného candáta obecného.

Úlovek candáta obecného vždy potěší...


Splávky s chemickými světýlky se rozzářily nad hladinou. Již za tmy byl uloven sumec velký, tedy spíše "sumeček", ale udělal radost.

Sobotní ráno nás přivítalo sluníčko, ale i krásné úlovky mladých rybářů.

Často slyšíme u vody, jak v revíru nejsou ryby a když nějakou chytí tak jsou malé. Opak je pravdou. Naše nymburské revíry jsou zarybněné velmi bohatě. Důkazem je i krásný kapr obecný délky 70 cm ulovený mladým rybářem sobotní odpoledne.

Rybaření není a nemělo by být jen honba za největšími úlovky, ale radost má udělat každá ulovená ryba. Radost z úlovku malého rybáře je vidět na následující fotografii. Držíme se hesla: Ryba není žrádlo, ale kámoš.

Ryby braly neustále a dělaly radost nejen mladým rybářům, ale i nám vedoucím. Šťastný úsměv mladého rybáře je přeci náš cíl a smysl proč to vše děláme.

Rybářský sen se splnil malému rybáři Markovi, který ulovil svého první kapra v životě. Měl jsem obrovskou radost s ním. Ta radost je k nezaplacení a přál bych jí každému. To není jako když vyhrajete nějakou hru na mobilu, nebo si koupíte něco v supermarketu. Vše je jednou poprvé v životě a jsem moc rád, že jsem toho byl účasten. Přeji mu hodně krásných rybářských zážitků.

Radost mladého rybáře z úlovku kapra

Radost mladého rybáře z úlovku amura

Na rozloučenou jsme udělali opět táborák, ale tentokrát s grilováním vepřové krkovičky, která všem moc chutnala.

Závěrem bych chtěl poděkovat především městu Nymburk za poskytnutí finanční podpory této akce v podobě grantu, ČRS z.s., MO Nymburk za poskytnutí ubytování, vedoucím za trpělivost a obětavost věnovat se mládeži, kuchaři za vynikající stravování během celého tábora.

Soustředění končí - opona padá, to hlediště - ve svém si žádá... Tak zase někdy ahoj!

David Hrstka